Ak Parti'ye en büyük destek CHP'den gelecek!
Hamza Mercanoğlu

Ak Parti'ye en büyük destek CHP'den gelecek!

         

Devlet Bahçeli'nin basın toplantısını baştan sona izledim. Sadece konuşmalarını değil, vücut dilini ve basın mensuplarının sorularını yanıtlarken kullandığı üslubu dikkatle takip ettim.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceklerini söylerken çok rahattı.

Herhangi bir pazarlıkl gütmediğini ve MHP'nin satılık bir parti olmadığını ifade ederkende aynı rahat tavrını sürdürdü. Vücut dili konusunda uzman olanlar mutlaka daha iyi bilirler ancak ben bir gazeteci gözüyle baktığımda, siyasetin gündeminde günlerce tartışılacak bir konuyu açıklayan birisinin bu kadar rahat bir şekilde kararını açıklaması için gerçekten tüm pazarlıklardan arı olması gerekir.

Bahçeli'yi rahatsız eden tek konu, Bahçeli'nin gezi kalkışmasından bu yana sayın Erdoğan'a verdiği karşılıksız desteğin, kimi çevrelerce kasıtlı olarak ir algı malzemesi yapılmasıydı. Sayın Bahçeli'nin maksadı açık ve net, duruşu ise hiç bir polemiğe izin vermeyecek kadar aşikaredir!

MHP'nin temel varoluş gayesi "Önce vatan" düsturuna matuf olmakla birlikte, Partinin ilkeleri Türk Milliyetçiliği esasları üzerine bina edilmiştir. Bu bir ırkçılık maksadı gütmez! Bilakis, Türkiye üzerinde yaşayan tüm kitleleri kapsayıcı, vatansever bir milliyetçiliği benimser. Geçmişiyle utanmayan, aksine ecdadının geçmişini gelecğe giden yolda kendisine rehber edinen bir yol haritasına sahip MHP, belkide en önemli vazifesini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a en zor zamanlarında omuz vererek ifa etmektedir.

Sayın Bahçeli'nin ifadesiyle dört yandan kuşatılmış vatanı savunma noktasında Bahçeli'nin siyaseten attığı adımı anlayabilmek için, en az onun kadar "Vatan sevdalısı" olmak lazım gelir. Belkide bu yüzdendir CHP'nin anlayamaması! Siyasete tüccar mantığıyla bakan ve particiliği "Taraftarlarına ekmek kapısı" olarak yorumlayan CHP2nden, Bahçeli'nin gösterdiği duruşu alamasını beklemek, vatansever siyaset adına cinayet olurdu doğrusu.

Bir diğer konu ise, MHP'nin sanki %10 barajına takılması kesin gözüyle gören kimi siyasetçi ve bazı basın-Medya kuruluşlarının oluşturduğu kampanyadır. Sayın Bahçeli'nin bu baraja takılmaktan korktuğu için Erdoğan ile ittifak içerisine girdiği iddiaları bana göre gerçeği yansıtmıyor. Zira, Türkiye siyasi tarihinde kadim bir gelenek ve geçmişe sahip MHP'nin her dönemde sahip olduğu belli bir kitle zaten mevcuttur. Bu oran genellikle %10'un üzerindedir.

İYİ Parti'nin kurulmuş olması ve aleyhte yaptığı tüm propagandalara rağmen, bu partinin MHP'nin gerçek kitlesinden oy alamayacağını, bilakis CHP tabanından y kotaracağını düşünüyorum. Az buçuk siyaset bilen herkes bunu farkeder ve fark ediyorlar da. Özellikle Ege bölgesinde, yani CHP'nin güçlü göründüğü sahillerde CHP tabanından İYİ Partiye kaymalar olacağını düşünüyorum.

Devlet Bahçeli'yi önemli yapan hususlardan biriside, ömrü Türk siyasetinde geçmiş olmasına rağmen "Anadolulu" kimliğinden hiç bir şey kaybetmemiş olmasıdır. Devlet adamlığının inceliklerini gayet iyi bilen Bahçeli, gür sesine ve coşkulu hitabetine nispetle, bir o kadar nazik ve adap kurallarına dikkat eden birisidir.

Yukarıdaki başlığı neden attığım hususuna gelince; CHP, kadim geçmişi ve klasik politikasıyla, muhalefet etmenin ötesinde, AK Parti için adeta gönüllü yan kuruluş gibi çalışmaktadır. 2002'den bu yana muhalefet namına "Laf"tan başka hiç bir şey üretemeyen, içi boş dosyalarla, iddadan öteye gitmeyen boş işlerle halkın gündemini işgal eden ve hükümetin uygulamaları karşısında hiç bir alternatif üretemeyen CHP, Kılıçdaroğlu'nun yönetiminde adeta siyasi kamikaze yapmaktadır.

Bir parti ancak bu kadar kötü yönetilebilir dedirten cinsten icraatlara imza atan Kılıçdaroğlu, bugüne kadar ortaya attığı iddialarla CHP'yi bitirirken, AK Parti'nin oy trendine ciddi manada doğal destek vermiştir. İşin can alıcı kısmı ise, AK Parti hiç bir şey yapmasa bile, sadece CHP'nin verdiği gönüllü destek sayesinde 2019'u da, varsa başka bir seçim alayını alıp yürür.

Bu açıdan bakıldığında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek verdiği için eleştiren ve pazarcı ağzıyla istihaze ederek Bahçeli'nin MHP'yi tasfiye ettiğini iddia eden CHP'li yöneticiler, aslında Kılıçdaroğlu'nun CHP'yi çoktan tasfiye ettiğini ve AK Parti ve Erdoğan'a en büyük desteği verdiklerini görmeyecek kadar siyasi izanda mahrum görünüyorlar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500