İran'a Suriye ve Irak’ta büyük darbe!

İran'ın Suriye ve Irak’ta sürdürdüğü askeri müdahalelerde en az 2 bin 100 militanın hayatını kaybettiği öğrenildi.

İran'a Suriye ve Irak’ta büyük darbe!

Tahran, daha önce askeri müdahalesinin beşeri ve maddi kayıplarına dair herhangi bir resmi istatistik yayınlamamıştı. Ancak başkent Tahran’ın güneyinde, Tahran Şehir Konseyi, gözetiminde Suriye ve Irak’ta ölen İranlı militanların aileleri tarafından 2 bin 100 adet ağaç dikildiği belirtildi. Bu bağlamda Belediye Başkanı, ağaçların Suriye ve Irak’taki savaşlarda hayatını kaybeden İranlıların sayısını gösterdiğini söyledi.

İRAN MEDYASI TÖRENİN GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI

‘İran Şehitleri’ ve ‘Devrim Muhafızları’ birimlerine bağlı medya organları, Devrim Rehberi Humeyni’nin kabrinin yakınındaki ağaç dikimi töreninin görüntülerini paylaştı. Ayrıca törenin, eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani’nin oğlu Muhsin Haşimi Rafsancani’nin de aralarında bulunduğu Tahran Şehir Konseyi’nin katılımıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

İlgili istatistikler, bir yıl önce İran Şehitleri Kurumu başkanı Muhammed Ali Şehidi tarafından ilan edilen istatistikleri de doğruladı. Nitekim o tarihte istatistikler resmi makamlarca kabul görmemişti.

''İRAN'IN SURİYE'DEKİ VARLIĞI GEREKLİ''

Öte yandan İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şamhani, geçtiğimiz Pazartesi günü Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile görüşmesi sırasında ülkesinin Suriye’deki varlığını “gerekli” olarak nitelendirdi.

İRAN SAVAŞI ÇOK ULUSLU MİLİTANLARI İLE YÖNETİYOR

Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü, Irak’ın yanı sıra Suriye’de 7 yıldan bu yana İran’a bağlı çok uluslu militanları yönetiyor. Tahran ise güçlerinin bu ülkelerdeki varlığını, Şam ve Bağdat’tan gelen resmi talebe bağlıyor. Bu ülkelerle dayanışma içinde olduğunu iddia ediyor. Bu bağlamda İran makamları, Suriye’de hayatlarını kaybedenleri “Kutsal Türbe Savunucuları” olarak isimlendirirken, bu da Irak ve Suriye’deki mücadelesinin arkasında ideolojik nedenler olduğunu ortaya koyuyor.

İran Devrim Muhafızları’nın istihbarat başkanı yardımcısı Hamid Muhebi, geçtiğimiz günlerde Beşşar Esed’e verilen desteğe dair ilk başlarda İranlı yetkililer arasında iç anlaşmazlıkların yaşandığını söyledi.

''SURİYE'DE BİR BEDEL ÖDEMEMELİYİZ''

Aynı şekilde İran liderine göre, Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran’ın Esed’e destek vermeyi sürdürmesine karşı çıktı. Bu çerçevede Ahmedinejad o dönemlerde, “Suriye’de bir bedel ödememeliyiz. Beşşar Esed’in süresi doldu” şeklinde konuşmuştu. Ahmedinejad’ın bu tutumu ise, “İran’ın Suriye konusundan geri çekilmesi, diğer konularda da gerileme oluşturacak” diyen Devrim Lideri Ali Hamaney’in reddiyle karşılaştı.

Ayrıca İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutan yardımcısı Tuğgeneral İsmail Kani, Kasım 2016'da ülkesinin söz konusu ülkelerdeki varlığının ''İran müzakere masasının Batı’ya uzanmasına yardım ettiğini'' belirtmişti. Kani, ülkenin Suriye’den çekilmesinin de ''ABD müzakerelerinde İran’a bir kayıp yaşatacağını'' savunmuştu.

İRAN HALKI, TAHRAN'IN POLİTİKALARINA TEPKİLİ

Geçtiğimiz yılın sonunda yaşanan halk protestoları sırasında da İranlılar, ülkenin Suriye, Irak ve Filistin’e müdahalelerine karşı sloganlar attı. Söz konusu protesto gösterilerinde ayrıca, İran’ın bölgesel müdahalelerle ilgili harcamalarının durdurulması ve geçim kaynaklarıyla ilgili konulara önem verilmesi çağrısında bulunuldu.

iran
         
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500