'ABD korkunç bir hata yaptı'

Marine Corps Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Edward Erickson, Afrin operasyonunun Fırat Kalkanı Harekatı'nın devamı olacağını söyledi.

'ABD korkunç bir hata yaptı'

Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye'nin kuzeyinde oluşturulmaya çalışılan "terör koridoru"nu kıran Türkiye'nin, terör örgütüPYD/PKK'nın yapılandığı Afrin'e yönelik olası operasyonu, dünya kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor.      

Dünyanın önde gelen askeri tarihçilerinden Prof. Dr. Edward Erickson, Türkiye'nin olası Afrin operasyonuyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 

Erickson, Afrin operasyonunun Fırat Kalkanı Harekatı'nın devamı olacağına işaret ederek, "Fırat Kalkanı Harekatı, Kuzey Suriye'ye kadar gelip, Münbiç'in etrafını temizlediğinde bu lokal problemi çözdü." ifadelerini kullandı.     

 

TERÖR ÖRGÜTÜNE VERİLEN SİLAHLAR      ​

Erickson, terör örgütünün Türkiye açısından tehlike oluşturduğunu belirterek, "Türkiye'ye (terör örgütü PYD/PKK'ya verilen) silahları geri alacağımıza dair, başkanımız, savunma bakanımız söz verdi. Türkiye'nin buna inandığını düşünmüyorum. Şahsen ben bu silahları geri alabileceğimizi sanmıyorum.En endişe verici olanı bu." diye konuştu.      

Terör örgütü PYD/PKK'nın silahları geri vereceğini düşünmediğini söyleyen Erickson, bu durumun Amerika ile Türkiye arasında büyük problem oluşturacağını ifade etti.      

Erickson, "Benim şahsi fikrim, ülkem Amerika'nın bu Suriyeli Kürtleri (PYD) destekleyerek korkunç bir hata yaptığını düşünüyorum."diye konuştu.      

"AMERİKA'NIN ULUSAL ASKERİ POLİTİKASINI BEKLİYORUZ"      

Erickson, "Amerika'nın Suriye'de ne yapmak istediğine dair belli bir planı var mı?" sorusuna ise şöyle cevap verdi:     

"Obama'nın politikası Esed'in gitmesi yönündeydi. Suriye'deki durum öyle karmaşık bir hal aldı ki Obama yönetimi bu fikri, 'belki Esed kalabilir ama bir şekilde anlaşmamız gerekiyor'a değiştirdi. Trump devraldığında söylemesi zor. Şu anda Esed ile alakalı olarak Trump yönetimi net bir açıklama yapmadı. 2 bin Amerikalı askerimiz Suriye'de DEAŞ ile savaş halinde ve DEAŞ neredeyse alt edildi. Asıl soru şu, DEAŞ tamamen temizlendiğinde Amerika ne yapacak? Orada kalacaklar mı? Gidecekler mi? PYD'yi, Esed'i yıkmaya karşı teşvik mi edecekler? Gerçekten bilmiyoruz. Trump'ın iki hafta önce yayınladığı Ulusal Güvenlik Stratejisi, Suriye hakkında belirsiz. Şimdi yayınlanması geciken Amerika'nın ulusal askeri politikasını bekliyoruz. Yayınlandığında Trump yönetimi bu konu hakkında ne düşündüğünü açıklayacak. Şimdi söyleyebileceğim şey Esed rejimi giderse yerine gelebilecek bir şey yok." 

KAYNAK: AA
abd hata
         
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500